a

Artistik Cimnastik Dünya Kupası Mersin’de başladı

Mersin’in ev sahipliğinde bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek Artistik Cimnastik Dünya Kupası eleme müsabakalarıyla başlayacak. 25 ülkeden 98 sporcunun katıldığı turnuva, 3 gün sürecek. Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen: "Madalyalar bekliyoruz" dedi.

Uluslararası Cimnastik Federasyonu tarafından düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası, Mersin Olimpik Cimnastik Salonu’nda yapılacak. Kupa öncesi bir otelde basın toplantısı düzenleyen Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Mersin’in kendileri için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.

HEDEF MADALYALAR KAZANMAK

Artık rol model sporcularının da olduğunu vurgulayan Çelen, “Dünya, Avrupa şampiyonlarımız var. Olimpiyat madalyalı sporcularımız oldu. Artık Türkiye’nin tanıdığı yıldız sporcularımız oldu ve buda bizim sorumluluğumuzu günden güne artırdı. Tabi biz Mersin’i seçmemizin en büyük nedeni, biliyorsunuz ki Akdeniz Oyunlarında yapılan bir cimnastik salonu var. Mersin’de hiç cimnastikçi yoktu günden güne çok kalabalık kulüpler ve sporcular olmaya başladı. Hatta artık Mersin’den Milli Takıma sporculara gelmeye başladı. Tabi Türkiye Cimnastik Federasyonu olarak son 8 yılda 12 ilden 81 kentte, bin 200 lisanslı sporcudan, 120 bin lisanslı sporcuya, 600 yarışmacı sporcudan, 25 bin yarışmacı sporcuya gelen bir yapımız oluştu. Bugün burada artistik cimnastik için buradayız ama bizim birçok branşımız daha var. Bu kupada hedeflerimiz çok büyük. Sporcularımızdan finaller ve madalyalar bekliyoruz. Tabi bu yarışmadan sonra bizim ana hedefimiz olan İngiltere’de bir dünya şampiyonamız var. Olimpiyatların ilk eleme müsabakaları yapılacak. Bu yarışmalar bizim için hep hazırlık müsabakaları görevi görüyor. O bakımdan sporcularımızın hepsine başarılar diliyorum. Umarım finallerde tüm sporcularımız madalya alır ve İstiklal Marşımızı okutur, Türk halkını bir kez daha gururlandırır” diye konuştu. Uluslararası Cimnastik Federasyonu Erkekler Artistik Cimnastik Teknik Kurul Başkanı Arturs Mickevics ise Türk Cimnastik Federasyonu ile çok üst düzeyde ilişkileri olduğunu belirterek, “Birçok şampiyona bu yüzden Türkiye’de yapılıyor. Özellikle son yıllarda Türk cimnastikçilerinin Avrupa’da, Akdeniz Oyunları gibi büyük organizasyonlarda altın madalya almaları bizi de mutlu ediyor. Bundan sonraki süreçte de Türk cimnastiğiyle kol kola çok ciddi çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu. Bugün başlayan yarışmalar, 3 gün sürecek. Organizasyonda ay yıldızlı formayı, milli sporcular kadınlarda Bilge Tarhan, Sevgi Seda Kayışoğlu, Bengisu Yıldız ve Derin Tanrıyaşükür, erkeklerde ise Ferhat Arıcan, Ademe Asil, İbrahim Çolak, Mehmet Ayberk Koşak, Sercan Demir ile Onur Çelik temsil edecek.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Mersin Büyükşehir’den amatör spora destek!

  HIZLI YORUM YAP