a

Lisanslı sporcu sayımızı arttırmak istiyoruz!

Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, İl Müdürlüğüne bağlı Antrenörlerle değerlendirme ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Demir, “Bu toplantı da hem birbirimizi tanımak hem de sizlerin spora bakış açılarınızı konuşmaya geldik. Mersin genelinde müdürlüğümüze bağlı 48 tesisimiz var. Özellikle Akdeniz Oyunları sebebiyle ilimize kazandırılan devasa tesislerimizde önceliğimiz, lisanslı sporcu sayımızı arttırmak” dedi.

Haber Merkezi

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Spor Hizmetleri Müdürü Osman Yıldızbakan, Spor faaliyetleri Sportif Değerlendirme ve Takip Şube Müdürü Vedat Akyar ve İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 92 antrenör’ün katıldı.

‘ÖNCELİĞİMİZ, LİSANSLI SPORCU SAYIMIZI ARTTIRMAK’

Mersin Kız Yurdu Konferans Salonu’nda 2020-2021 sezonu, pandemi döneminde yapılacak faaliyetler ve projelerle alakalı değerlendirme ve koordinasyon toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Spor faaliyetleri Sportif Değerlendirme ve Takip Şube Müdürü Vedat Akyar’ın ilimizde yapılan sportif faaliyetlerle alakalı istatistiki bilgileri anlattığı sunumuyla başladı. Yapılan sunumun ardından bir konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, spor alanında başarılı olmak için hedeflerini hep yüksek tuttuklarını belirterek şunları kaydetti;  Bildiğiniz üzere göreve başlayalı yaklaşık 5 ay oldu. Bu süreçte yaptığımız en kapsamlı toplantı. Bu toplantı da hem birbirimizi tanımak hem de sizlerin spora bakış açılarınızı konuşmaya geldik. Mersin genelinde müdürlüğümüze bağlı 48 tesisimiz var. Özellikle Akdeniz Oyunları sebebiyle ilimize kazandırılan devasa tesislerimizde önceliğimiz, lisanslı sporcu sayımızı arttırmak” ifadelerini kullandı.

‘TESİSLERİ EN İYİ ŞEKİLDE KULLANMAK ZORUNDAYIZ’

Göreve başladığı ilk günden bugüne kadar Tarsus’tan, Bozyazı’ya kadar kurum bünyesindeki tüm tesisleri gezdiğine dikkat çeken Demir, “Bu süreçte, Mersin’in gençliğini ve sporunu analiz ettim. Bizim kurumumuz sadece spor hizmeti veren bir kurum değil. Gençlik, eğitim, kültür, sanat gibi eğitimlerin hepsini yapabilen, sürekli hareket halinde olan ve tamamen insan odaklı çalışan bir kurumuz. Bu işin bir tarafında da siz antrenörlerimiz varsınız. Biz öncelikle birlikte hareket ederek ilimizde sporun nasıl gelişeceğine dair projeler üretip birlikte çalışacağız. Türkiye’de tesisleşme anlamında ilk 4 ilden birisiyiz. 321 kilometre kıyı şeridi olan nadide illerimizden birisiyiz. Biz Mersin’de sporu harmanlayıp tanelerini bir bir alacağız. Siz alanlarında uzman antrenörlerimizle birlikte bunu başarabilirsek, burada bir eser bırakmış oluruz. Çünkü bir çok ilde ilimizde mevcut olan devasa tesisler yok. Bizler de elimizdeki nadide tesisleri en iyi şekilde kullanmak zorundayız. Ben de il müdürü olarak, yaptığım işi en güzel şekilde ve doğru yapmak istiyorum. Bunu da siz değerli antrenörlerimizle birlikte başarabileceğimize inanıyorum. Benim spora ve bu ülkenin gençliğine bakış açım bu” şeklinde konuştu.

‘GENÇLERİMİZİN HAYALLERİNE YÖN VERMEMİZ GEREKİYOR’

“Pandemi’den dolayı sınırlı sayıda sporcu ile çalışmak zorunda olduğumuzun farkındayım, fakat biz bu dezavantajlı durumu önümüzdeki dönemlerde hayata geçirebileceğimiz plan ve projelerle değerlendirmeliyiz. Oturalım, 2021 yılında neler yapmamız gerektiğini beraber tartışıp konuşarak ortaya koyalım. Bu şehirde Tarsus’tan, Anamur’a kadar 0-35 yaş nüfus 700 bin. Bu genç nüfusun çoğuna dokunup, gençlerimizin hayallerine yön vermemiz gerekiyor. Bizler bunu şehrimiz, ülkemiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız için yapmalıyız. Rahmetli Muhammet Ali Clay’in dediği gibi, “Bir genci yetenekleri şampiyon, ahlakı efsane yapar” bakış açımız bu sözdeki gibi olursa, kimin nerde durduğunun bir önemi kalmaz. Yani mesele aynı yerde durmak değil, aynı yöne bakmaktır” diyen Demir, “Biz çocuklarımızı ve gençlerimizi iyi donatmazsak, geleceğimizi kurgulayamayız. Şu anda geçliğimiz, ‘Z Kuşağı’ dediğimiz yeni neslimizin ne durumda olduğunu hepimiz biliyoruz. Başka bir dünyada yaşıyorlar. Çocuklarımızı eğitim, kültür, sanat, spor ve ahlak konusunda en iyi şekilde yetiştirmeliyiz. Spor yapan bir nesil aklını kiralamaz, satmaz. Sizler ne kadar gencin gözünü açarsanız, o kadar gencimizi Türk sporuna kazandırarak kötü alışkanlıklardan uzaklaştırabilirsiniz. Hepimiz bu şekilde bakarsak, Mersin ölçeğinde İlimizde hayata geçirmeyi düşündüğümüz güzel projelerimiz var ve bu projeleri hep birlikte hayata geçirerek daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Bilindiği üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında 3 yıl önce imzalanan işbirliği protokolü ile ‘Türkiye Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi’ hayata geçti. 1 milyon 200 bin 3’üncü sınıf öğrencimiz yetenek taramasına girdi. Kuruluş amacı Türk sporu ve Türk sporcusunu geliştirmek olan Gençlik ve Spor Bakanlığımız, bu projeyi 81 ilimizde başlatarak asrın projesini hayata geçirmiştir. Bu yetenek taramasında hedef, taranan 1 milyon 200 bin öğrenci arasından bin yetenekli öğrenciye ulaşmaktı. Sizler de Mersin’de güzel işler yapmışsınız. Hepinizin emeğine sağlık. Bu tür projelerle ilimizin faal sporcu açığını kapatabiliriz. Bundan sonraki toplantılarımız da daha lokal düşünür, konuşur, tartışır ve paylaşırız. Benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Beni sabırla dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Toroslar’da Atatürk’ü Anma Satranç Turnuvası

  HIZLI YORUM YAP