a

Mersin, Final Four’a hazır!

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi (EuroLeague) Dörtlü Final (Final Four) heyecanı Mersin’de yaşanacak.  Mersin’in ev sahipliğinde 12-14 Nisan tarihleri arasında Servet Tazegül Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek ‘Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin Basın Lansmanı gerçekleştirildi.

Necdet TAŞ

Avrupa’nın kadın basketbolundaki en büyük organizasyonunda Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) şehrimizi temsil edecek. 2024 FIBA Kadınlar Eurolig Final Four’un Mersin’de yapılması için gereken 250 Bin Euro katılım ücreti de Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ÇBK’ya destek amaçlı olarak verildi. Mersin’in ev sahipliğinde 12-14 Nisan tarihleri arasında Servet Tazegül Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek ‘Euro League Kadınlar Dörtlü Finali’nin Basın Lansmanı gerçekleştirildi. Lansmana; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serhan Antalyalı ile ÇBK Başkanı Serdar Çevirgen katıldı.

VALİ PEHLİVAN; “EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

Lansmanda konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, dörtlü Final’in daha önce İstanbul’da yapıldığını hatırlatarak, “Dörtlü Final ülkemizde ilk kez Anadolu’da ve ilk kez Mersin’de yapılıyor olması bizler için ayrı bir önem ve değer ifade ediyor. Burada da bunun yapılıyor olmasının en önde gelen nedenlerinden birisi Çukurova Basketbol Takımı’nın elde etmiş olduğu başarıdır” diye konuştu. Sporda altyapı ve tesislerin önemine işaret eden Vali Pehlivan, Mersin’in bu konuda önemli bir konumda olduğunu belirtti. Kentteki tesisler hakkında da bilgi veren Pehlivan, “Dolayısıyla bu tesislerin varlığı bizim her branşta faaliyet göstermemize, turnuvalar düzenlememize, şampiyonalara ev sahipliği yapmamıza da vesile oluyor” cümlelerine yer verdi. Avrupa’nın en prestijli, hatta dünyanın en prestijli organizasyonlarından birinin Mersin’de yapılacağını dile getiren Ali Hamza Pehlivan, şöyle devam etti: “12-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyonun güzel Türkiye’mizin Akdeniz’de yıldızı her geçen gün parlayan güzel ilimiz Mersin’de yapılıyor olması ilimizin tanıtımı açısından da ziyadesiyle elbette ki önemli. Böyle bir uluslararası organizasyonda gerek ulusal düzeyde gerekse uluslararası düzeyde misafirlerimiz olacak. Buradaki müsabakalar vesilesiyle yayınlar yapılacak. Her aşamasında Mersin’iminizin adı geçecek. Dolayısıyla biz birçok boyutuyla bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan memnuniyet ve mutluluk duyuyoruz.” Organizasyonda ÇBK Mersin ve Fenerbahçe Alagöz ile Fransa’nın Villeneuve d’Ascq LM takımı ve Çekya temsilcisi USK Prag’ın mücadele edeceğini aktaran Mersin Valisi Pehlivan, “Tabii iki Türk takımının olması ve ilk müsabakayı da iki Türk takımının yapıyor olması, bir Türk takımının finalde olacağı anlamına geliyor. Elbette Mersin’deyiz, Mersinliyiz. Burada genel tanıtım yapıyoruz ama pozitif yorum da yaparak takımımız şampiyon olsun diyoruz ve gönülden arzu ediyoruz. Ama bununla birlikte katılacak tüm takımlara başarılar diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Vali Pehlivan, ayrıca organizasyonun gerçekleştirileceği Servet Tazegül Spor Salonunda çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, “Son halini görünce biraz da belki şaşıracaksınız. Çünkü uluslararası organizasyon yapılacak nitelikte bir formata çevirdik” açıklamasını yaptı.

BAŞKAN SEÇER: “MERSİN BU TİP ORGANİZASYONLAR İÇİN SON DERECE UYGUN BİR KENT””

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Çukurova Basketbol Kulübü’nü başarısından dolayı kutlayarak, Dörtlü Final’in Mersin’de oynanmasının kent adına çok önemli olduğunu ifade ederek, “Konu Mersin olunca Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu organizasyondan bağımsız kalmadı. Spor çok anlam ifade ediyor. Mutlaka insan sağlığıyla alakalı ama toplumsal birlikteliği de pekiştiriyor ve zenginleştiriyor” dedi. Seçer, Mersin’in farklı renklerden oluşan bir kent olduğunu ve bu anlamda da spor-kültür-sanat gibi etkinliklerin insanları bir araya getiren etkinlikler olduğunu vurgulayarak, “Spor seyircileri tribünlerde bir arada oturduğu zaman birbirinin kimliğini, etnik yapısını, inanç grubunu ya da siyasal görüşünü sorgulamaz. Hedefleri destekledikleri takımdır. Bu da spora, kültüre ve sanata farklı bir üstünlük sağlıyor. Kentimizin Belediye Başkanı olarak bunu önemsiyorum. Büyükşehir Belediyesi kentin tanıtımına ve ekonomisine katkı sunan, insanları bir araya getiren birçok etkinliğe destek veriyor ve vermeye de devam edecek. Kent lokasyon, coğrafya ve iklim olarak da bu tarz organizasyonlar için son derece uygun bir kent. Çukurova Havaalanı’nın açılması lokasyonu kolaylaştıran bir unsur. Mersin üreten, her sektörün olduğu, kazanan ve vergi ödeyen bir kent. Bu da Mersin’i farklı bir kategoriye ayırıyor. Neden çok daha fazla organizasyon olmasın? Spor, kültür, sanat organizasyonları ya da kongre turizmi buna dönük çalışmalar daha fazla neden olmasın? Birçok faydayı beraberinde kente getireceğinden hiçbir şüphemiz yok. Tam da bu noktada bunları düşünerek Kulübümüze destek olma kararı aldık” diye konuştu.

“BASKETBOLU MERSİN’DE GELİŞTİRMEMİZ GEREKİR”

‘Mersin Büyükşehir Belediyesi’ ismini taşıyan bir spor kulübü olan MSK’nın Basketbol 1.Ligi’nde Dörtlü Final oynadığını sözlerine ekleyen Seçer, “Şampiyonluğa gidebiliriz gibi görünüyor. Biz de elimizden gelen desteği yapacağız. Kadın basketbolda ÇBK gibi iddialı bir kulüp var. Mersin ismini duyuruyor ve Mersin’e tanıtım sağlıyor. Neden bir de erkek basketbol takımı olmasın? Şu anda yegâne takımımız MSK. Herkesin tabi ki MSK’yı desteklemesini arzu ederiz. MSK hepimizin kulübü ve Mersin ismini taşıyor” ifadelerini kullandı. MSK’nın 5 yıl önce yeni kurulan bir kulüp olduğunu ifade ederek, bu sürede yararlı işler yaptığını dile getiren Seçer, “Düzeni, intizamı, yönetim şekli, kadroları gerçekten modern, seküler, mantıklı ve Mersin’e yaraşan bir kulüp hüviyetinde. Güzel de seyirci topluyor. Bu bizim için önemli. Basketbol diğer bazı branşlara göre bu anlamda birkaç adım daha önde. Maçlara gittiğim zaman bu da beni mutlu ediyor. İnsanlar hafta sonlarında çocukları ile gelsinler. Bu sahneleri görmek önemli. Basketbol sporunu Mersin’de geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan da önemsiyorum” dedi. Hafta sonunun Final Four’a ev sahibi olan Mersin’de çok güzel geçeceğini söyleyen Seçer, “Mersin olarak ev sahipliği yapacağız. Misafirperverliğimizden kimsenin endişesi olmasın. Mersin güzel bir kenttir, insanı da misafirperverdir. Kulüplerimiz gelecek, yerli yabancı seyirciler gelecek. Organizasyonun yapıldığı hafta sonu Mersin’in enerjisini yükseltecek güzel bir hafta sonu geçireceğiz. Maçları beraberce izleyeceğiz. Mücadelede tabi ki iyi olan kazanacak. Mücadeleye girecek takımlara şimdiden başarılar diliyoruz ama gönlümüz tabi ki Mersinimizde, Mersinimizin takımında olacak” ifadelerine yer verdi.

ÖZYİĞİT: “HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİL”

Lansmanda konuşan ve Mersin’in 2013 Akdeniz Oyunları’ndan sonra kentte düzenlenecek en büyük organizasyonlardan birine ev sahipliği yapacağını söyleyen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Bugün mutluyuz gerçekten de kentimiz için özel bir gün. Çok büyük bir organizasyonu evimize getirdik.  Herhalde Mersin’de 2013 Akdeniz Oyunları’ndan sonra kentimizde yapılacak en büyük organizasyonlardan biri olacak. Bu organizasyonun bir farklı özelliği daha var. Akdeniz Oyunları’nı kentte taşımak biraz da lobi gerektiriyor. Ancak burada bilek gücü de lazım. Yani son dörde kalmadan aday olamıyorsunuz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’nın en büyük dört takımı arasına girdik. Cumhuriyet tarihinde bir Anadolu takımının profesyonel liglerde yakaladığı en büyük başarıyı Çukurova Basket Kulübü elde etti. Kulüp Başkanımız Serdar Çevirgen ve takımımızı kutluyorum. 2019 yılında Yenişehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığım da attığımız ilk imzalardan biri ÇBK’nın tesisleri ile ilgiliydi. Hiçbir başarı tesadüf değil. 5 yıl önce göreve geldiğimizde ilk imzalarımızdan birini Çukurova Basket Kulübü’nün modern spor tesislerinin yapımı için atmıştık. O tesise bir yatırım yaparak, Avrupa’nın değil Dünya’nın en güzel tesislerinden birini oluşturan Başkanımıza tekrar teşekkür ediyorum. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Mersin Valimiz sporu seven iki yönetici, bu anlamda da şanslıyız.  Dolayısıyla parçalar birleşince ortaya bir başarı çıkıyor. Ve tesislerin, altyapının ne kadar kıymetli olduğunu görüyoruz. ÇBK çok büyük başarı sağladı. Avrupa’da büyük işlere imza attı. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kentimize getirdi. Ve daha da önemlisi altyapıda 500’ün üzerinde sporcu yetişiyor. Her branştan Milli Takımlara en az iki sporcu veren tek kulüp niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz. Kentimizin gelişimi, spora yaklaşımı, gençlerimizin spora yönelimine büyük bir ivme kazandıracak bir iş. Dolayısıyla büyük bir kazanım olarak görüyorum. Mersin olarak bu organizasyona sahip çıkacağız. Sayın Valimizin ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın destekleriyle bu organizasyonun altından yüzümüzün akıyla en iyi şekilde çıkacağımızı düşünüyorum.”

“MERSİN’İ DÜNYA’YA TANITIYORUZ”

Bu tür organizasyonların Mersin’in Dünya çapında tanıtılmasına katkı sağladığını vurgulayan Başkan Abdullah Özyiğit, 20-21 Nisan tarihlerinde Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası’na da ev sahipliği yapacaklarını kaydetti. Başkan Özyiğit, “Türkiye dışarıdan bakıldığında İstanbul ve Ankara’dan ibaret gibi görünüyor. Ama kentimizin büyük bir potansiyelinin olduğunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Mersin’i Dünya’ya tanıtıyoruz. Yenişehir Belediyesi olarak 4 yıl önce başlattığımız triatlon yarışmalarında geçen yıl Avrupa yarışlarını Mersin’de getirmiştik. 20-21 Nisan tarihlerinde Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası Mersin’de düzenlenecek. Yani bu da bizim Dünya sahnesinde yaptığımız bir organizasyon olacak. Ve kentimizin tanıtımına büyük katkı sunacağını düşünüyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

NOVAK: “BASKETBOL CAMİASININ GÖZÜ KULAĞI MERSİN’DE OLACAK”

Organizasyon dolayısıyla tüm basketbol dünyasına Mersin’in tanıtımının yapılacağını ve camianın gözünün, kulağının Mersin’de olacağına dikkat çeken FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak, “Mersin’in takımı ÇBK çok genç bir takım ama buna rağmen çok başarılı bir takım ve şimdi de Final Four’da mücadele edecekler. Altyapıdaki gençlerin sayısının özellikle basketbolda oynayan sayısının çok olması beni çok etkiledi. En başarılı takıma ödül vermek isteriz ama burada yüzlerce, binlerce genç çocuktan bahsediyoruz. İşte bu basketbolcular onlara rol model ve iyi bir örnek olacaklar. Belki bunların hepsi profesyonel sporcu olmayacak ama hayatları boyunca sporla ve basketbolla uğraşacaklar ve bu çok önemli” dedi. Karşılaşmalara 3 ülkeden en iyi 4 takımın katılacağını hatırlatan ve ödül töreninin Mersin Devlet Opera ve Balesi sahnesinde gerçekleştirileceğini söyleyen Novak “Organizasyonun bir basketbol festivali olarak yaşanmasını istiyoruz. Çocuklar, kadınlar, aileler hep birlikte izlesinler istiyoruz. Biz herkesi bir arada görmekten mutluluk duyacağız” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, TBF Başkan Yardımcısı Hüseyin Beşok ve TBF Genel Sekreteri Serhan Antalyalı ile ÇBK Başkanı Serdar Çevirgen de tüm takımlara başarı dileğinde bulunup, organizasyon öncesi hazırlıkların oldukça iyi yapıldığını belirterek yetkililere teşekkürlerini ilettiler. Konuşmaların ardından Başkan Seçer tarafından, FIBA Genel Sekreteri Novak’a MSK forması hediye edildi. Lansman; basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ve ardından da toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Sözlerini tuttular, kupayı Mersin’e getirdiler!

  HIZLI YORUM YAP