a

Paratriatlon Kupası başlıyor

Mersin'de 20-21 Nisan’da gerçekleştirilecek Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarın başlayacak. Sporcular, iki gün sürecek organizasyonda Paris Olimpiyatları’na katılabilmek için puan toplayacak. Lansman toplantısında konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Triatlon sporu Yenişehir’de gelişiyor. Yenişehir’de triatletler yetişiyor.  Yenişehirli triatletleri gelecek yıllarda bu yarışlarda görmek bizim en büyük umudumuz. Spora katkı sunmaya, bu alanda emek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Necdet TAŞ

Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) ile Mersin Yenişehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen Dünya Paratriatlon Kupası, Avrupa Triatlon Gençler Kupası ve ulusal yarışlarda 26 ülkeden 140’ı yabancı olmak üzere toplam 380 sporcu mücadele edecek.

BAZI GÜZERGAHLAR ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

Bu yıl 5’incisi yapılacak Yenişehir Triatlonu’nda ulusal yarışlar 20 Nisan Cumartesi günü saat 08.00’de, Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarışları ise saat 13.00’da başlayacak. 21 Nisan Pazar günü ise ulusal yaş grupları yarışları saat 06.45’te,  Dünya Paratriatlon Kupası yarışları ise saat 12.30’da başlayacak. Tüm yarışların startı Yenişehir sahil şeridindeki Fenerbahçe Meydanı’nda verilecek. Mersinliler iki gün boyunca Yenişehir sahilinde yarışları takip edebilecek.  Dünya Paratriatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası yarışları nedeniyle Adnan Menderes Bulvarı’nda bazı güzergahlar trafiğe kapatılacak. 20 Nisan Cumartesi günü Mersin Meteoroloji Kavşağı, Marina Kavşağı ve Göçmen Kavşağı 06.00-18.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak. 21 Nisan Pazar günü de Mersin Meteoroloji Kavşağı, PTT Kavşağı, Marina Kavşağı ve Göçmen Kavşağı 05.30-18.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak.  Marina Kavşağı, Marina girişine açık olacak şekilde kapatılacak, PTT Kavşağı ise saat 10.30 itibariyle Marina Kavşağı’na kadar açılacak.

PARİS OLİMPİYATLARI İÇİN PUAN TOPLAYACAKLAR

Dünya Paratriatlon Kupası’nda mücadele edecek sporcular, Paris Olimpiyatları’na katılabilmek için puan toplayacak. Yarın başlayacak organizasyonda sporcular ilk olarak Fenerbahçe Meydanı’ndan denize girip 750 metre yüzecek. Parkuru tamamlayan atletler, değişim istasyonunda bisiklete binip, Arkeoloji Müzesi ile Mersin Marina kavşağı arasında 3 tur halinde 20 kilometre bisiklet sürecek. Etabı bitiren yarışmacılar, son olarak 2 tur olacak şekilde 5 kilometre koşacak. Organizasyon Kurulu Başkanı Ender Baş, düzenlenen lansmanda, Türkiye Triatlon Federasyonu olarak başarılı işlere imza attıklarını belirterek, Mersin Yenişehir’de de çok daha güzel ve başarılı işlere imza atacaklarını söyledi. Bu konuda Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve ekibinin katkısının büyük olduğunu vurgulayan Baş, katılımcılara başarılar diledi.

BAŞKAN ÖZYİĞİT: “YENİŞEHİR’DE TRİATLETLER YETİŞİYOR”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de 5 yıl önce başlattıkları organizasyonun hem kente renk kattığını, hem de kentin Avrupa’da ve dünyada tanınmasında önemli bir görev üstlendiğini belirtti. Organizasyonun önemine değinen Özyiğit, ” geçtiğimiz hafta Yenişehir’de düzenlenen FIBA EuroLeague Women Final Four’unu işaret ederek, bir hafta arayla iki uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Yenişehir’de triatlon sporunun geliştiğini ifade eden Başkan Özyiğit şunları dile getirdi: “Sporun barışa olan katkısı, dostlukları pekiştirmesi ki Dünya’nın buna çok ihtiyacı var. Son dönemde yaşanan büyük kargaşalar ve savaşlar spor ve sanatın birleştirici gücünün gerekliliğini bize gösteriyor. Bu 5 yıl önce başlattığımız bu organizasyon kentimize de büyük bir renk kattı. Ve kentimizin de hem Dünya’da hem de Avrupa’da tanınmasında önemli bir görev üstlendi. Bu yıl Dünya Paratriatlon Kupası yarışları da gerçekleşecek. Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota oluşturması yarışı daha da özel kılıyor, yarışa gösterilen ilgiyi de arttırıyor. 26 ülkeden 140 yabancı, toplamda 380 sporcu ter dökecek.  Bu ortamı hazırlamak bizim görevimiz. Konuklarımızı kentimizde büyük bir mutlulukla misafir ediyoruz.  Triatlon sporu Yenişehir’de gelişiyor. Yenişehir’de triatletler yetişiyor.  Yenişehirli triatletleri gelecek yıllarda bu yarışlarda görmek bizim en büyük umudumuz. Spora katkı sunmaya, bu alanda emek vermeye devam edeceğiz. Yenişehir Triatlonu’nun beşincisini bu yıl gerçekleştiriyoruz. Umut ediyorum ki gelecekte Dünya Şampiyonası’nı da kentimize getiririz.  Kentimiz geçen hafta burada Avrupa’nın kadın basketbolunda en üst seviyesinde dörtlü finalleri gerçekleşti.  Bir hafta arayla iki uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süreçte emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kentimizde bu işi gerçekten büyük bir gönüllülükle kabullenen Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve spor dostu bütün kurumlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞ; “YENİŞEHİR’DE ÇOK DAHA GÜZEL BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ”

Türkiye Triatlon Federasyonu Organizasyon Kurulu Başkanı Ender Baş ise “Bu yıl Yenişehir Triatlonu’nun beşincisi düzenleniyor. Çok ciddi başarılara imza atmış Belediyemizle beraber bu yıl üzerine biraz daha katarak, Dünya Paratrialon Şampiyonası’nı da ilave ederek taçlandırmış olduk. İnşallah Yenişehir’imizde çok daha güzel başarılara imza atacağız. Tabi ki bu konuda sağ olsun Başkanımız ve ekibinin katkısı çok büyük. Herkese şimdiden başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.   Dünya Triatlon Birliği Kıdemli Yöneticisi Eric Angstadt ve Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Üyesi Alicia Garcia ise yaptıkları açıklamada Yenişehir’deki triatlon parkurunun heyacan verici olduğunu belirterek, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve organizasyonun tüm paydaşlarına teşekkür ettiler.

“KENDİ TOPRAKLARIMIZDA, KENDİ HAVAMIZI SOLUYUP MOTİVASYONU SAĞLAYABİLİYORUZ”

Dünya’daki en iyi ilk 10 paratriatleten biri olan Uğurcan Özer, Mersin’deki yarışları çok önemsediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Ülkemi paratriatlon branşında, uluslararası yarışmalarda temsil ediyorum. 2024 Paris Paralimpik Oyunları için mücadelemize devam edip kotayı almak için yarışmalara devam ediyoruz. Burası bizim için önemli bir yarış, bu yarışa da yabancı değilim. Çok teşekkür ederiz. Yıllardır bu yarış düzenleniyor. Aynı zamanda en iyi derecemi çıkardığım bir yarış. 2021 yılından beri Mersin yarışı hem paratriatlon olsun hem de normal triatlon olsun büyük bir önem arz etti. Bu yıl da uluslararası arenada olması bizim için çok büyük bir şans çünkü bu sefer çok uzağa gitmeden kendi ülkemizde yarışabiliyoruz. Kendi topraklarımızda kendi havamızı soluyup motivasyonu sağlayabiliyoruz.”

“BAYRAĞIMIZI İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAK İSTİYORUZ”

Pazar günü Dünya Paratriatlon Kupası’nda ülkemizi temsil edecek Milli Paratriatlet Tahir Erdemir de yaptığı konuşmada ilk kez bir uluslararası yarışmada mücadele edeceğine dikkat çekti. Erdemir, “Üçüncü sezonumu yaşıyorum. Aslında yeni bir branşın içeresindeyim. Mersin’de ikinci kez yarışmış olacağım ama ilk kez bir uluslararası turnuvada yarışacağım. Mersin parkurunu ben de çok seviyorum. Çok güzel hedeflerimiz var. Paratriatlonda  ülkemiz adına bayrağımızı ileri seviyeye taşımak istiyoruz. 2024 Paris Paralimpik Oyunları olsun,  2028 Los Angeles Paralimpik Oyunları olsun.  Bunun için çabalıyoruz, çok güzel emekler verdik, yarışlara çok hazırız. Yarış organizasyonu adına Belediyemiz ve Federasyonumuz başta olmak üzere paydaşlara ben de çok teşekkür ediyorum. Güzel bir yarış olacak ,umarım güzel sonuçlar elde edeceğiz.” dedi.

Yarış direktörü Caner Algün ise yarışmaların gerçekleştirileceği güzergah hakkında bilgi verdi.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Dünya Paratriatlon Kupası başlıyor

  HIZLI YORUM YAP