a

Tarsuslu Filozof maratonda koşacak

 Antik çağda yaşamış Tarsuslu filozof Aratos’tan sonra gelen stoacı filozof ve atlet Khrisippos Tarsus Yarı Maratonu’nda koşacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Aratos Felsefe Dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, “15. Uluslararası Tarsus Maratonu’nda, Antik Çağ’da yaşamış stoacı filozof ve atlet Khrisippos da koşacak. Uluslararası Tarsus Maratonu, spor ve düşüncenin dolayısıyla felsefenin birleşimini temsil eden Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’la simgeselleşmelidir. Bu hem kentin hem de maratonun tanıtımına önemli bir katkı ve saygınlık kazandırır” dedi.

Uluslararası Tarsus Maratonu’nun 15.’si bu yıl 22 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda yerli ve yabancı atletin maratonda koşması bekleniyor. Koşu için kayıt yaptıranlar arasında bir de Tarsuslu atlet filozof Khrisippos (Chryippos) bulunuyor. Antik çağda olimpiyatların gerçekleştiği az sayıdaki Anadolu’daki kentlerden biri olan Tarsus, gerçekleşecek olan uluslararası maraton etkinliği ile sporda adını yeniden duyuruyor. Edinilen bilgiye göre, Uluslararası Tarsus Maratonu’nda daha önceki yıllarda da katılan (Erhan Üvey) Almanya’dan gelerek Aratos Felsefe dergisi adına, Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’u temsilen bu yıl da maratonda koşacak.

TARSUS’UN BİR DE ATLET FİLOZOF KHRİSİPPOS’U VAR

Konuya ilişkin açıklama yapan Aratos Felsefe Dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık, “15. Uluslararası Tarsus Maratonu’nda, Antik Çağ’da yaşamış stoacı filozof ve atlet Khrisippos da koşacak. Gençliğinde uzun mesafe koşucusu (maratoncu) olan atlet Khrisippos’u temsilen Aratos dergisi adına Almanya’dan gelerek Erhan Üvey katılacak. 2011 yılı maratonunda Tarsus’ta, olimpiyat ruhunu yeniden canlandıran Atlet Khirisippos, bu yıl da Tarsus Maratonu’nda koşacak ve Olimpiyat meşalesini yakacak. Aratos Dergisi olarak, biz bugüne kadar bu proje ile Antik Çağ’da yapılan Tarsus Olimpiyatları ile günümüz Tarsus Maratonu arasında bir köprü kurmaya çalıştık. Kendisi de Tarsuslu olan Erhan Üvey ayrıca İstanbul’da, Almanya’da Köln, Münih, Berlin kentleri ile İspanya’da Barseolna ve İngiltere’de Londra’daki maratonlarda Tarsus filozof Aratos ve Tarsuslu ve atlet filozof Khrisippos adına kayıt yaptırarak koşuyor. Tarsus Maratonu’nda Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’u temsil edecek olan Erhan Üvey 1969 Tarsus doğumlu ve 30 yıldır Almanya’da işçi olarak çalışıyor” diye konuştu.

“SİMGESEL BİR ANLAMI VAR”

Maraton’da Aratos’un da yer almasının simgesel bir anlamı olduğunu ifade eden Pişmanlık, “Uluslararası Tarsus Maratonu, spor ve düşüncenin dolayısıyla felsefenin birleşimini temsil eden Tarsuslu filozof ve atlet Khrisippos’la simgeselleşmelidir. Bu hem kentin hem de maratonun tanıtımına önemli bir katkı ve saygınlık kazandırır. Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne Antik Çağ Tarsus Olimpiyatları’nın ve atlet filozof Khrisippos’un, maratonun öne çıkartılması, uluslararası bu organizasyonunun tanıtımında son derece önemli olduğunu vurgulardık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın, önerilerimizi değerli bulduğunu ve mutlaka uygulayacaklarını belirtti. Aratos Dergisi, Uluslararası Tarsus Maratonu’nda atlet Khrisippos’un koşusu dışında, dergi ve Tarsus kent tarihi ile kültürünü yansıtan kitapların yer aldığı bir stant açarak katılacaktır. Bu kitaplar arasında da Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı ve benim yazdığım ‘Antik Çağ Tarsus Olimpiyatları atlet ve filozof Khrisippos’ adlı kitap da bulunuyor” dedi.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Kleopatra Bisiklet Festivali başladı

  HIZLI YORUM YAP