a

Yenişehir Triatlonu başlıyor

Avrupa Triatlon Kupası'nın ikinci yarışı olan Yenişehir Triatlonu, yarın Mersin'de başlayacak. Etkinliğe 25 ülkeden 280 sporcu katılacak. Yarın saat 13.30'da Adnan Menderes Bulvarı ve sahil bandında gerçekleşecek. Dünyanın en iyi triatletlerinin sahne alacağı organizasyonda, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 25 ülkeden 280 sporu yarışacak. Müsabakalarda, sporcular ilk olarak Fenerbahçe Meydanı'ndan denize girip 750 metre yüzecek. Parkuru tamamlayan katılımcılar, denizden çıkarak değişim istasyonunda bisiklete binip, Arkeoloji Müzesi ile Mersin Marina Kavşağı arasında 3 tur halinde 20 kilometre bisiklet sürecek. Etabı bitiren katılımcılar, son olarak 2 tur olacak şekilde 5 kilometre koşacak.

Necdet TAŞ

Türkiye Triatlon Federasyonunun (TTF) desteğiyle, Yenişehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek Yenişehir Triatlonu,  yarın Mersin’de başlayacak. Etkinliğe 25 ülkeden 280 sporcu katılacak. Yarın saat 13.30’da Adnan Menderes Bulvarı ve sahil bandında gerçekleşecek. Dünyanın en iyi triatletlerinin sahne alacağı organizasyonda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 25 ülkeden 280 sporu yarışacak. Büyükler ve gençler kategorilerinde yarışılacak müsabakalarda, sporcular ilk olarak Fenerbahçe Meydanı’ndan denize girip 750 metre yüzecek. Parkuru tamamlayan katılımcılar, denizden çıkarak değişim istasyonunda bisiklete binip, Arkeoloji Müzesi ile Mersin Marina Kavşağı arasında 3 tur halinde 20 kilometre bisiklet sürecek. Etabı bitiren katılımcılar, son olarak 2 tur olacak şekilde 5 kilometre koşacak. Aynı zamanda, organizasyon bünyesinde Avrupa Triatlon Gençler Kupası ile Türk sporcuların katılımıyla puanlı lig yarışları ve sprint müsabakaları da yapılacak. Organizasyonla beraber Avrupa ve Türkiye’deki sezon yarışları tamamlanmış olacak.

KÜÇÜK: “MERSİN ÇOK AVANTAJLI BİR İL”

Organizasyonun tanıtım toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Mersin’in bu tarz organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek altyapıya sahip olduğuna dikkat çekerek, “Kentte spor branşlarına yönelik önemli tesislerimiz bulunuyor. Mersin çok avantajlı bir il. Turizmi, doğası, havası ve iklimiyle bu organizasyona son derece uygun bir yer. Yenişehir, bunlara uygun olarak en güzel ilçelerimizden bir tanesi. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, sporcularımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

DÜNYA TRİATLON KUPASI YARIŞLARI YENİŞEHİR’DE YAPILACAK

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise, Organizasyonun kentin tanıtımına önemli katkı sağladığının altını çizerek, “Yenişehir parkuru, bugün triatlonda sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın dahi en güzel parkurlarından biri olarak kayıtlara geçmiş durumda. Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla bu organizasyonu Yenişehir’de yapabilmek bizim için gurur meselesi. Kentin tanıtımı ve görünür olmasında çok kıymetli bir organizasyon. Gelecek yıl inşallah Dünya Triatlon Kupası yarışlarını Yenişehir’de yapacağız. Böyle bir organizasyonun hazırlıkları için çalışıyoruz” dedi.

YALÇINKAYA: “ELİT SPORCULAR BURADA”

TTF Başkanı Bayram Yalçınkaya da Avrupa Triatlon Kupası yarışlarının düzenleneceği parkurun çok önemli avantajlara sahip olduğunu belirterek, “Yenişehir Belediyesi, organizasyon için büyük emek veriyor. Organizasyon iki gün sürecek. Seyri çok güzel yarışlar olacak. Geçen hafta Alanya’da yarışımız vardı. Sporcular oradan buraya transfer oldular. İki yarıştan da puan toplamak isteyen çok üst düzey elit sporcular burada. Milli takımımız adına da yaklaşık 20 sporcumuz organizasyonda yarışacak. Bizi çok iyi şekilde temsil edeceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

SALAMİN: “ELİT ATLETLER BURAYA GELEBİLMEK İÇİN SIRADA BEKLİYOR”

Avrupa Triatlon Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Pascal Salamin de imkanları dolayısıyla çok rahat hissettiklerini belirterek, “Yenişehir parkuru o kadar popüler ki elit atletler organizasyona katılmak için can atıyorlar ama yer yok. Bütün elit atletler buraya gelebilmek için sırada bekliyor. Türkiye, spor anlamında gerçekten Avrupa’da en hızlı ve en çok büyüyen ülke. Destekleriniz için teşekkür ediyoruz. Portekiz, İspanya, İngiltere gibi hep aynı ülkelerde yarış yapmak istemiyoruz. Türkiye onlardan biri olmalı. Türkiye bunu hak ediyor. Hep aynı ülkeler olursa bir anlamı kalmaz” dedi.

ÜLKEMİZİ ŞU İSİMLER TEMSİL EDECEK

Bugün yapılacak yarışta ülkemizi elitler ve gençler kategorilerinde temsil edecek sporcularımız şu şekilde: “Gültigin Er, Enes Kızılcık, Kıvanç Şahinkaya, Emir Aracı, Burak Çağdaş, Burçak Özer (Elit Erkekler); İpek Günad (Elit Kadınlar); Cemre Civelek, Irmak Şereflioğlu, Rüya Coşkun, Selinay Tuğçe Kır (Genç Kadınlar); Ege Kızılelma, Arda Aracı, Türker Kemal Kıyak, Bahadır Furkan Özerkişi, Bedirhan Efe Altındiş, Arda Bayram, Abdurrahman Yazıcı, Hızır Deniz Demirleng, Mehmet Aydın (Genç Erkekler) Zekeriya Yücetürk’ün baş antrenörlüğünde çalışmalarını sürdüren milli takımımızın antrenörlüklerini Alper Tolga Köksoy, İlker Sezen, Muhammet Onay, Özenç Aygün Gündüz, Hakan Kotoş ve Görkem Özgür yapıyor. Kamp Müdürü Yüksel Işık, Fizyoterapist Deniz Aydos ve Beslenme Uzmanı Dr. Dyt. Can Selim Yılmaz da ekibin diğer isimleri olarak milli takımın hazırlıklarına destek oluyor.

 

 

 

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Başkan Seçer, Sports TV’nin konuğu oldu

  HIZLI YORUM YAP