a

Yenişehir Triatlonu yarın gerçekleştirilecek

Mersin’de ilki 2019’da düzenlenen Yenişehir Triatlonunun ikincisi yarın gerçekleştirilecek. Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonunun birlikte organize ettiği ve sezonun ilk yarışı olma özelliğini taşıyan 2. Yenişehir Triatlonuna biri görme engelli, biri kadın olmak üzere toplam 8 paratriatlet ile 298 sporcu katılacak.

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği Yenişehir Triatlonu yarın koşulacak. Sezonun ilk puanlı yarışı olan Yenişehir Triatlonunda sporcular Genç, Elit, Paratriatlon (engelli) ve Yaş Grupları kategorilerinde ter dökecek. Gençler ve Paratriatlon kategorisinde sporcular 750 metre yüzecek, hemen ardından 20 kilometre bisiklet sürecek ve ara vermeden 5 kilometre koşacak. Elit ve yaş grupları kategorilerinde ise sporcular 1500 metre yüzecek, 40 kilometre bisiklet sürecek ve 10 kilometre koşacak. Yenişehir Triatlonunda başlama düdüğü sabah 09.00’da Adnan Menderes Bulvarı Fenerbahçe Meydanı’nda çalacak, heyecanlı yarışlar akşam 16.00’ya kadar sürecek. Sporseverler triatlon heyecanını evlerinde televizyon ve sosyal medya yayınlarından takip edebilecekler.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği Yenişehir Triatlonunun tanıtım toplantısı Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıya Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Gülcan Kış, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Gençlik ve İl Spor Müdürü Ökkeş Demir, Triatlon Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe katıldı. Organizasyona katılım sağlayanlara teşekkür eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, 2019 yılında ilkini gerçekleştirdikleri Yenişehir Triatlonu ile önemli bir organizasyonun ilk adımını attıklarını belirterek, “Göreve gelmeden önce yönetim anlayışımızı 6 temel ilke üzerine kurduk ve bunların biri
hareket. Hareket sporu ve sanatı kapsayan bir başlıktı, o başlığın altında gerçekleştiriyoruz. Amacımız vatandaşlarımızı sağlıklı hareketliliğe teşvik etmek. Bunun için daha çok doğayla iç içe olan sporları tercih ediyoruz” dedi.

“KENTIN TANITIMINI ARTTIRACAĞIZ”

Kentte ulusal ve uluslararası organizasyonlar yaparak kentin tanıtımını arttırmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Özyiğit, “Hedefimiz kente değer kazandırmak ve spor yaparken de kent turizmini gelişmesine katkı sunmaktı. Bu amaçla yola çıktık. 2019’da ilk yarışmayı burada yaptık 2020 yılında finalleri burada yapacaktık ama maalesef pandeminin geldiği boyut nedeniyle ertelemek durumunda kaldık. 2021 yılında yapmaya karar verdik. Biz tedbirli bir şekilde yaparsak bir sorun yaşamayız diye düşündük. Ama şunu biliyoruz ki sporcu hem kendi sağlığını korumak hem çevre sağlığını korumada son derece dikkatli özenli insanlar. Yoğun tedbirler alarak gerçekleştireceğimiz sezonun ilk yarışında birlikte olacağız” diye konuştu.

“SPORUN RUHSAL VE DÜŞÜNSEL SAĞLIĞA ETKILERI VAR”

Yenişehir’in, Mersin en iyi spor alt yapısına sahip olduğunu dile getiren Başkan Özyiğit, “Sporun ruhsal ve düşünsel sağlığımız üzerinde büyük etkileri var. Evlerimizde, televizyon karşısında ya da evlerimize kapanma yaşam şeklini kabul etmiyoruz. Onun için bütün halkımızı spor yapmaya davet ediyoruz. Komşu ilçemiz Alanya 30 yıldır triatlonu gerçekleştiriyor. Biz bu triatlonu düzenleyerek belki 20 yıl sonraki Mersin’e katkı sunma noktasında bir davranış gerçekleştiriyoruz. Bunun için yaptığımız işin kıymetli olduğunu düşüyorum. Triatlon gibi başka organizasyonlara öncü olmak noktasında
Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte burada var olduğumuzu belirtmek isterim. Triatlon
organizasyonuna katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

DENİZ: “MERSİN’İN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Mersin Vali Yardımcı Süleyman Deniz de, organizasyonun Mersin’in tanıtımına önemli katkı
sunacağını belirterek, katılan sporculara başarılar diledi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ise, Mersin’de spor kültürü oluşması noktasında triatlonun önemli bir organizasyon olduğunu vurgulayarak, “Mersin ekonomisine, tanıtımına katık sunacak. Bunun ötesinde gençlerimizin rol model alabileceği bir alan ortaya çıkacak. Bu organizasyonu ulusal ve uluslararası alana taşımalıyız” diye konuştu. Türkiye Triatlon Federasyon Başkanı Bayram Yalçınkaya da, yarışlara katılımın üst seviyelerde olduğunu belirterek, “Mersin’in ciddi bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Şunda baktığımızda spor turizmi çok ön planda, spor turizminin yaygınlaşması için bu tür organizasyonlar ön ayak oluyor. Mersin spor turizmi için iklim olarak çok uygun. Mersin’e büyük katkı sunacak uluslararası yarışı önümüzdeki yıl Mersin’e almayı düşüyoruz” dedi.

Toplantının ardından katılımcılar Yenişehir Triatlon formasını yarışma şansı olarak imzaladı.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Kayacı Vadisi’nde rope jumping heyecanı

  HIZLI YORUM YAP