a

Mersin’de sabah sporla başlar

Mersinli vatandaşlar, sabah sporunu güneşin doğuşu ve Büyükşehir Belediyesi’nin uzman personeli eşliğinde sahilde yapıyorlar. Uzun yıllardır ‘Harekete Devam’ sloganıyla süren sabah sporu, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Sahilin belirli noktalarında profesyonel antrenörler eşliğinde farklı gruplarla yapılan sabah sporunda, yaş gruplarının ortalamasına uygun hareketler yaptırılıyor. Her grup için ayda bir kez olmak üzere sağlık taraması da yapılıyor. Sağlık taramasında boy, kilo, yağ oranı, tansiyon ve şeker değerlerine bakılıyor. Yapılan bu tarama sayesinde hem vatandaşların sağlıkları düzenli olarak kontrol edilmiş oluyor, hem de olası hastalıklar için erken teşhise olanak sağlıyor. Sabah sporu hafta içi her gün 06.30-07.30, hafta sonu ise 07.00-08.00 saatleri arasında yapılıyor.

Uzun yıllardır ‘Harekete Devam’ sloganıyla Mersin sahilinin belirli noktalarında sabah sporu hizmeti veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin ulaştığı insan sayısı her geçen gün artıyor. Vatandaşlar sabah sporunu, güneşin doğuşu ve Büyükşehir Belediyesi’nin uzman antrenörleri eşliğinde denize karşı yapıyor. Mezitli Cumhuriyet Gösteri Merkezi, Galatasaray Meydanı, Özgecan Aslan Barış Meydanı, Fenerbahçe Meydanı, Hataydan Kafe yanı olmak üzere belirli noktalarda farklı gruplarla yapılan sabah sporunda vatandaşlar, istikrarlı spor yapmanın mutluluğunu yaşıyor. Tek başlarına spor yapacak motivasyonu kendilerinde bulamayan vatandaşlar, Büyükşehir’in ücretsiz sabah sporu sayesinde hem motivasyon buluyorlar, hem de sporu daha istikrarlı ve uzun süre yapabiliyorlar. Spor hareketleri, katılımcıların yaş grubu ortalamasına uygun olarak yaptırılıyor. Esneme ve germe hareketleri (stretching) ile başlayan sabah sporunda, yürüme ve koşma da yapılıyor. Uzman antrenörler eşliğinde yapılan sporda her birey, hastalık ya da fiziksel durumuna göre uygun hareketleri yapmaya yönlendiriliyor.

“BELEDİYE’NİN VERDİĞİ BU HİZMETİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM”

Sabah sporuna katılan vatandaşlar, ayda bir kez de Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından ücretsiz sağlık taramasından geçiriliyor. Taramada; boy, kilo, yağ oranı, tansiyon ve şeker ölçümleri yapılıyor. Yapılan sağlık taraması sonuçları sayesinde, vatandaşların düzenli olarak sağlık kontrolü yapılırken, olası hastalıklar için erken teşhise olanak sağlanıyor. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nde görev yapan Beden Eğitimi Öğretmeni Gül Aydemir, hafta içi ve hafta sonu her gün sahilin belli noktalarında spor yaptırdıklarını söyleyerek, “Sabahları çok güzel spor yapıyoruz. Hafta içi 6.30’da başlıyor ve 7.30’da bitiyoruz. Spor kapsamında ısınma hareketleri yaptırıyor ve koşturuyoruz. Yaş grubu biraz yüksek olduğu için, belli hareketlerin dışına çıkamıyoruz. Onların sağlık problemlerine zarar vermeden, dikkatli hareketler yaptırıyoruz. Spor yapan vatandaşlarımıza ayda bir defa da sağlık taraması yapılıyor. Bu şekilde hem sabah sporu yaptırıyoruz, hem sağlıklarını takip ediyoruz. Halkımız çok memnun” dedi. Uzun süredir sabah sporuna katılan 65 yaşındaki Sadettin Çelebi, “Sabahları yürüyüş yapıyordum, 5-6 aydır da sabah sporuna katılıyorum. Çok düzenli bir spor yapılıyor, herkes de memnun” derken, yapılan sağlık taramasını da değerlendirerek, “Çok güzel bir uygulama. Belediye’nin verdiği bu hizmeti değerlendirmek lazım” diye konuştu.

BEN GELMEDİĞİM ZAMAN RAHATSIZ OLUYORUM”

Sabah sporuna yaklaşık 6 aydır katıldığını söyleyen 51 yaşındaki Fatma Özmetli ise düşüncelerini, “Sabah sporu çok iyi gidiyor, hepimiz grup olarak çok memnunuz. Sabahları önce yürüyüş yapıyoruz. Saat 6.30 gibi sporumuz başlıyor ve 7.30’a kadar devam ediyor” diye belirtti. Evde sporu istikrarlı bir şekilde sürdüremediğini kaydeden Özmetli, “Evimde de spor aletlerim var. Hiçbirini kullanamıyorum, ama buraya gelince çok daha iyisini yapıyoruz. Hep birlikte koordine oluyoruz” dedi ve sağlık taraması hizmeti için ise, “Güzel bir uygulama” ifadelerini kullandı. Ömer Demirkol da sabah sporu hizmeti başladığı günden beri spor yapanlardan. 65 yaşındaki Demirkol, “Bu hizmetlerden çok memnunuz. Büyükşehir’in buraya hoca vermesi, bizimle ilgilenmesi çok hoşumuza gidiyor. Sağlık taramasına da birkaç sefer denk geldim. Bu da iyi bir uygulama. En azından herhangi bir şey varsa, biz hemen onunla ilgili hastaneye gidiyoruz” diye konuştu. Evde düzenli spor yapamadığını ve bu yüzden 3-4 yıldır sabah sporuna düzenli olarak geldiğini kaydeden Nesibe Doymaz ise, “Burada tüm spor hareketlerini düzenli olarak yapıyoruz. Hocalar da çok iyi ve ilgili. Her ilden, her mahalleden arkadaş ediniyorsun. Herkesin gelmesini isterim. Ben gelmediğim zaman rahatsız oluyorum” ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR

  s

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Tarsus Maratonu’nda şampiyon değişmedi

  HIZLI YORUM YAP