a

MERSİN’DEN KIBRIS’A KAFESSİZ YÜZECEK

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek organizasyonla Milli Yüzücü Emre Seven, Mersin’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ne kulaç atacak.  Mersin-Kıbrıs arasında solo, durmadan ve kafessiz olarak yapılacak ilk geçiş denemesi olacak. 

Haber: Mustafa YÜKSEL

‘Kulacım Kadar Uzaktasın’ sloganıyla düzenlenecek Mersin-Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Milli Yüzücü Emre Seven, yüzme geçişinin gözlemciliğini yapacak Channel Swimming Association(Manş Geçişi Organizasyonu) Başkanı ve dünyaca ünlü İngiliz yüzücü Michael Read, 18 kez Guinness Dünya Rekortmeni ve Emre Seven’in antrenörü Namık Ekin, Emre Seven’in antrenörü Kâmil Resa Alsaran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zeliha Mendeli ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Milli Yüzücü Emre Seven’in 80 kilometre uzunluğundaki parkuru 30 ila 40 saatlik bir sürede tamamlaması bekleniyor. Toplamda 100 binin üzerinde kulaç atacağı tahmin edilen Emre Seven, ilk kulacı attıktan sonra herhangi bir kara parçasına veya tekne, feribot, gemi vb. gibi herhangi bir deniz aracına temas edemeyecek. Emre Seven, 2 Ekim Cumartesi günü sabaha karşı saat dört sularında ilk kulacı Anamur Burnu’ndan atacak. Geçiş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuzey batısında yer alan Koruçam Burnu’nda tamamlanacak.

“HEDEF ULUSLARARASI BİR PARKUR OLUŞTURMAK”

Toplantıda konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak, uluslararası yüzücüleri buraya çekmek gibi önemli bir hedefleri olduğunu söyledi. Başkan Özyiğit, KKTC’nin çok haksız bir blokajla karşı karşıya kaldığını ve bu blokajların sporla kırılabileceğine inandıklarını ifade etti. Başkan Özyiğit, “Kulacım Kadar Uzaktasın  sloganıyla düzenleyeceğimiz Mersin – Kıbrıs Solo Yüzme Geçişi organizasyonuyla karşınızdayız. Bu organizasyon hepimizi heyecanlandırmaktadır. Kıbrıs bize bir kulaç kadar yakındır. Bu kulaç barışa atılan bir kulaç olacaktır.  Bildiğiniz gibi 1 Eylül 2019 tarihinde yani Dünya Barış Günü’nde ‘Barışa Kulaç At’ sloganıyla Aydıncık ilçesinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentine kadar yüzen Hacette Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü’nden 8 sporcumuza sponsor olmuştuk.  Yine bu yıl 10 sporcumuz ilk kulacı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Mersin’e doğru attılar ve Silifke’ye başarılı bir şekilde ulaştılar. Bu organizasyona da Yenişehir Belediyesi olarak destek verdik. Mersin ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturmak, uluslararası yüzücüleri buraya çekmek gibi önemli bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için atılan her adıma ve her kulaca destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

BARIŞA KATKI SUNACAK

Michael Read’ın Mersin’de bulunması ve geçişte gözlemci olmasını çok değerli bulduklarını kaydeden Başkan Özyiğit, “Yeni denememizin ayrı bir özelliği olacak. Daha önce yapılan geçişler birden çok yüzücü ile yapıldı. Yenişehir Belediyesi olarak düzenleyeceğimiz organizasyonla Sayın Emre Seven, tek başına solo ve kafessiz bir şekilde parkuru tamamlamayı hedefleyecek. Emre bey yüzerken dünyaca ünlü yüzücü ve Manş Geçişi Organizasyonu Başkanı (Channel Swimming Association- CSA) Michael Read ve KKTC Yüzme Federasyonu’ndan hakemler kendisini takip edecek.   Sayın Michael Read’in davetimiz üzerine buraya gelmesi bizleri onurlandırdı. Bu parkurun dünya kamuoyunda tanınması için de kendisinin teşriflerini çok değerli buluyoruz. Huzurlarınızda kendisine şükranlarımı sunuyorum. Organizasyon barışa katkı sunacak. Emre Seven’in bu parkuru tamamlaması ile Mersin’den KKTC’ye uzanan yeni bir yüzme parkuru tanımlanacak.  Düzenleyeceğimiz bu organizasyon, inanıyoruz ki bölgemizde barışa  katkı sunacak. Bu bölge uzun bir aradan sonra önemli bir sportif faaliyetle konuşulacak.  Yenişehir Belediyesi olarak sportif faaliyetlerin barışa katkı sunduğunun farkındayız.  Nitekim sporun felsefesinde de barış, kardeşlik ve sevgi vardır” ifadelerini kullandı.

SEVEN “BUNU BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Kıbrıs’a yüzmek istediğini ifade ettikten 24 saat sonra Abdullah Özyiğit’in talimatıyla Yenişehir Belediyesinin kendisine ulaştığını kaydeden Emre Seven, “Bir başarının ardından o başarıyı tebrik etmek ve alkışlamak çok basit ama o başarının kokusunu önceden alıp o başarıya yatırım yapmak farklı bir meziyet ve farklı vizyon gerektirir. Ben Kasım ayının başında Kıbrıs’a yüzmek istediğimi sosyal medyadan paylaştım. 24 saat sonra Abdullah Özyiğit’in talimatıyla Yenişehir Belediyesinden bana ulaştılar. Aslında alkışlanması gereken bu. Bunu başaracağımıza inanıyorum onun için buradayım. Sayın Başkanıma bu hayalimi gerçeğe dönüştürdüğü için teşekkür ediyorum. Hayalime bir el uzanması gerekiyordu ki o el Sayın Abdullah Özyiğit’in eliydi. Ayrıca bu parkurun uluslararası anlamda tanınması için Michael beyi davet ettik, sadece bir mail attık ve geleceğini söyledi. Tüylerim diken diken oldu. Sizin de enerjinizi hissediyorum. Herkese çok teşekkür ediyorum, her şey kardeş ülkelerimiz için.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hedef, milli takımlara sporcu göndermek!

HIZLI YORUM YAP